25 Eylül 2016 Yazarı Mehmet Kapalı

Konut kredisi peşinat oranında yeni uygulama!

konut-kredisi-pesinat-oraninda-yeni-uygulama

Başbakan Binali Yıldırım, yeni düzenleme ile ev alımında kullanılabilecek maksimum kredi oranının yüzde 80’e yükseltildiğini açıkladı. İşte konut kredisi peşinat oranında yeni uygulama…

Konut kredisi peşinat oranında yeni uygulama!
Konut kredileri, mesken sahibi olmak isteyen ancak yeterli nakit parası bulunmayan kişiler tarafından kullanılıyor. Bankalar tarafından ev sahibi olmak isteyenlere kullandırılan krediler, diğer kredilere oranla daha uzun vadeli ve daha düşük faiz oranlı oluyorç.

3980 sayılı ve 16 Aralık 2010 tarihli Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kararına göre konut kredisi kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranının % 75’i oluyor. Buna göre Konut kredisi peşinatı ise yüzde 25’lik kısım oluyor.

Geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım, yeni düzenleme ile ev alımında kullanılabilecek maksimum kredi oranının yüzde 80’e yükseltildiğini açıkladı.

Konut kredisi peşinat oranında yeni uygulama…

Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamasına göre ,konut kredisi peşinat oranı değişiyor. Konut kredilerinde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranına ilişkin sınırı ise yüzde 75’ten yüzde 80’e çıkarılacak.

Yapılan bu düzenleme ile tüketiciler ev almak için artık yüzde 25 yerine yüzde 20 oranında peşinat biriktirilmesi yeterli olacak.

Böylece 300 bin lira değerindeki bir ev için 75 bin lira yerine 60 bin lira peşinat verilecek. Tüketici bu ev için 15 bin lira daha az birikim yapmış olacak.

Ev kredisi evin ne kadarına veriliyor?
Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

Powered by WPeMatico