26 Ağustos 2016 Yazarı Mehmet Kapalı

Konut hesabında kaç yıl kalınacak?

Konut hesabında kaç yıl kalınacak

Konut satın almak için tasarruf yapmak isteyenleri teşvik etmek amacıyla devlet katkısı uygulaması bugün başlıyor. Peki Konut hesabında kaç yıl kalınacak? diyorsanız işte yanıtı…

Konut hesabında kaç yıl kalınacak?
Konut hesabı uygulaması bugünden itibaren başlıyor. Konut almak için tasarruf yapmak isteyenler, bu tarihten itibaren mevduat veya katılım bankalarında mevduat hesabı ya da katılım fonu hesabı açtırabilecek.

Devlet katkısı talebinde bulunan kişinin, konut hesabıyla ilgili yasanın yürürlüğe girdiği 7 Nisan 2015 tarihi itibarıyla kendi üzerine kayıtlı müstakil bir konut tapusu bulunmaması, sonradan da almamış olması gerekiyor.

Devlet katkısı sadece ilk evini alanlara veriliyor. Hesap açılırken bu konuda bankaya beyanda bulunulması gerekiyor. Ayrıca banka da hesap sahibinden alacağı yazılı izinle, Tapu ve Kadastro Paylaşım Sistemi üzerinden tapu araştırması yapıyor.

Konut hesabı bankaların yurt içi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat ya da katılım fonu hesabı olarak açılabiliyor.

Hesaba, açılışında bir defaya mahsus olmak üzere, ödemelerin üst sınırı olarak belirlenen bin liranın üzerinde, ancak 30 bin lirayı aşmayacak bir tutar yatırılabilecek. Peki Konut hesabında kaç yıl kalınacak? diyorsanız işte yanıtı…

Konut hesabının sadece Türk lirası cinsinden olması istenen uygulamada, bankada hesap açtırmak yetmiyor, düzenli ödemeler yaparak sistemde en az 3 yıl kalmak gerekiyor. Hesapta ne kadar fazla birikim sağlanırsa devlet yardımı da o kadar yüksek olacak.

Devremülkler konut katkısından yararlanabilecek mi?

 

Özge ÖZDEMİR/Emlaktagundem.com

Powered by WPeMatico