10 Mart 2016 Yazarı Mehmet Kapalı

Kira kontratı noter tasdik ücreti ne kadar?

Gayrimenkul sahibi ile kiracı arasında yapılan kira kontratının noterde yapılması durumunda noter ücreti ödenmesi gerekiyor. Peki kira kontratı noter tasdik ücreti ne kadar? diyorsanız işte yanıtı…

Kira kontratı noter tasdik ücreti ne kadar?
Kiralayan ve kiracı arasında yazılı bir şekilde hazırlanan kira kontratı kiracı ve kiralayan için önemli bir belge oluyor.Taraflar arasında imzalanan resmi belge niteliği taşıyan kira kontratlarında, evin özellikleri, kira bedeli, kira kullanım şekli, kiracının bilgileri, kira bedelini ödeme şeklinin belirtilmiş olması gerekiyor.

Kira kontratı,taraflar arasında bir şahit huzurunda yapılabiliyor. Kira kontratının bir yerden alınmasınması gerekli olmuyor. Karşılıklı imzaların atılması ve tarihin belirtilmesi ile kontrat resmi bir belge haline geliyor.

İsteyenler kira kontratını noter huzurunda da yapabiliyor.Noter huzurunda imzalamak, ileride yaşanabilecek problemlerin önüne daha çabuk geçmesi açısından daha çok tercih ediliyor.

Gayrimenkul sahibi ile kiracı arasında yapılan kira kontratının noterde yapılması durumunda noter ücreti ödenmesi gerekiyor. Peki kira kontratı noter tasdik ücreti ne kadar? diyorsanzıişte yanıtı…

Kira kontratı noter tasdik ücreti 2016…
Kira sözleşmesi olarakta bilinen kira kontratı için kiralama süresine göre kira bedeli üzerinden binde 1,89 oranında damga vergisi ödeniyor.Kefilli kira kontratında ise ayrıca binde 9,48 oranında harç ödemesi yapılıyor.

Kontratta kaç nüsha olarak düzenlendiğinin belirtilmesi gerekiyor. Aksi takdirde 2 nüsha olduğu kabul ediliyor.
Ancak kira sözleşmesinde yalnızca kiraya veren ve kiralayan kişilerin imzasını içermesi; depozito tutarı ve kefalet şerhi içermemesi durumunda, kira sözleşmesi damga vergisinden istisna tutuluyor.